Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Pozarolnicza działalność gospodarcza może być w każdej chwili zawieszona lub wznowiona. Zawiesić firmę można jedynie wówczas, gdy nie zatrudniamy pracowników na umowę o pracę. Zawieszeniu może podlegać całość działalności przedsiębiorstwa, lub tylko jeden z jego zakresów.
Jakie obszary działalności gospodarczej można zawiesić?
- Przedsiębiorca posiadający firmę działającą w różnych formach prawnych może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w jednej z tych form.
- Wspólnik w więcej niż jednej spółce cywilnej może zawiesić działalność w jednej lub kilku z tych spółek. Jeżeli jednak wykonuje działalność w formie spółki cywilnej, jej zawieszenie jest ważne jedynie wówczas, gdy wszyscy z pozostałych wspólników również zawieszą swoją działalność gospodarczą.
UWAGA!!!
Wspólnik w jednej lub kilku spółkach cywilnych, który zawiesza działalność we wszystkich spółkach zawiesza jednocześnie każdą ze swoich działalności (musi złożyć wówczas wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej i dostarczyć go do CEIDG).
Jak zawiesić działalność gospodarczą?
Istnieją dwa sposoby zawieszenia działalności gospodarczej:
- Urząd gminy – stawiamy się osobiście lub wysyłamy wniosek pocztą (listem poleconym, wniosek z własnoręcznym podpisem oraz potwierdzeniem notariusza).
- Internet – tylko w przypadku, gdy wpis został wcześniej wprowadzony i zaakceptowany przez system CEIDG, który zidentyfikuje przedsiębiorcę jako wnioskodawcę.
UWAGA!!!
Zawieszając działalność gospodarczą podajemy w dniach, miesiącach lub dniach i miesiącach okres zwieszenia firmy (od 30 dni do 24 miesięcy). Liczymy go od dnia złożenia wniosku o zawieszenie do dnia złożenia wniosku o wznowienie lub dnia wskazanego w tym wniosku. Wznowienie działalności przed upływem 24 miesięcy automatycznie wycofuje wpis o zawieszenie z urzędu.
Zasady zawieszenia działalności gospodarczej:
- W czasie zawieszenia firmy przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej oraz osiągać z tego tytułu dochodów.
- Przedsiębiorca może wykonać czynności, które przyczynią się do zachowania tudzież zabezpieczenia źródła przychodów.
- Przedsiębiorca ma prawo pozbyć się własnego wyposażenia oraz środków stałych.
- Ma obowiązek uregulować zobowiązania, które powstały przed zawieszeniem firmy.
- Ma prawo przyjmować należności, jakie powstały przed zawieszeniem działalności.
- Przedsiębiorca uczestniczy w procesach oraz postępowaniach sądowych – podatkowych, administracyjnych itp., które są związane ze sprawami, jakie wynikły przed datą zawieszenia firmy.
- Może osiągać dochody z działalności, jaka była prowadzona przed zawieszeniem firmy (tzn. jeśli wykonał zadanie, z którego przychód jest uzależniony np. od sprzedaży rozłożonej w czasie).
- Przedsiębiorca może zostać poddany kontroli przez specjalne organy, na zasadach jakie obowiązują osoby prowadzące działalność gospodarczą.
- Wykonuje obowiązki nakazane prawem.