Samozatrudnienie kalkulator B2B

Jednoosobowa działalność gospodarcza - od kilku lat ta elastyczna forma zatrudnienia zyskuje na popularności. Szczególnie chętnie wybierają ją ludzie młodzi, otwarci na nowe możliwości rynków pracy, a także freelancerzy, których profesja pozwala na wykonywanie zleceń dla kilku pracodawców. Czy dla Ciebie też będzie lepszym wyborem niż etat? Sprawdź jakie są koszty i pułapki samozatrudnienia. Masz już firmę? Sprawdź progi podatkowe w 2019 roku. Użyj naszego darmowego generatora faktur VAT

Ile zaoszczędzę na fakturze kupując na firmę?

kalkulator uwzględnia zmiany podatkowe wprowadzone w Nowym Polskim Ładzie

Gdy prowadzimy działalność gospodarczą prędzej czy później pojawiają nam się koszty. Te przyjemne, jak laptop, samochód czy telefon komórkowy, ale także te konieczne jak faktury od podwykonawców czy rachunki za usługi księgowe lub telekomunikacyjne.

Jeśli jesteśmy na samozatrudnieniu to wtedy faktury VAT wrzucone w koszty firmy mogą istotnie zminieszyć wysokość podatków jakie mamy do zapłacenia na koniec miesiąca.

Często jednak, jest nam bardzo ciężko dokładnie policzyć ile faktycznie odliczymy podatku VAT, a ile podatku dochodowego. Z pomocą przychodzi nasz kalkulator, który pomoże Wam obliczyć ile faktycznie zaoszczędzicie wrzucając fakturę VAT w koszty uzyskania przychodu.

Pamiętaj, że jeśli zamierzasz wykorzystywać zakupiony przedmiot w działalności gospodarczej dłużej niż 1 rok i/lub jego wartość początkowa jest wyższa niż 10 tys. zł (jeśli np. zakupiłeś samochód osobowy i przysługuje Ci tylko 50% odliczenia VAT-u, to pozostała kwota VAT-u jest dodawana do wartości początkowej), to należy zakup wprowadzić do ewidencji środków trwałych i dokonywać co miesiąc odpisów amortyzacyjnych.

W takim przypadku w momencie zakupu odliczysz przysługujacą wartość podatku VAT, natomiast oszczędność na podatku dochodowym (PIT) zostanie rozbita na poszczególne raty amortyzacyjne. W niektórych przypadkach istnieją wyjątki od tej sytuacji i jest możliwość dokonania jednorazowej amortyzacji, ale tylko jeśli jesteś małym podatnikiem, wartość środka trwałego nie przekracza 50 tys. euro i zakupiony przedmiot można zaliczyć do grupy 3-8 KŚT z wyłączeniem samochodów osobowych.

 

Podaj kwotę z VAT (brutto), cyli dokładnie tyle ile zapłacisz w sklepie za kupowany przedmiot

Wybierz według jakiej stawki VAT został opodatkowany kupowany przedmiot (najpopularniejsza stawka to 23%)

Wybierz stawkę podatku dochodowego według której się rozliczasz (18% - skala podatkowa, 19% - podatek liniowy)

Wybierz czy masz prawo odliczyć podatek VAT (czyli jesteś płatnikiem VAT)

Zmień wybór jeśli jest to wydatek na zakup lub eksploatację samochodu osobowego użytkowanego także w celach prywatnych

Jeśli masz wątpliwości czy Twój wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu - sprawdź co można wliczyć w koszty uzyskania przychodu?