Samozatrudnienie kalkulator B2B

Jak założyć firmę - poradnik krok po kroku

Założenie własnej firmy nie jest tak trudne, jakby się wydawało. Mając dobry biznesplan oraz odpowiedni wkład finansowy, możemy śmiało zarejestrować swoje przedsiębiorstwo i rozpocząć działalność. Wystarczy 8 kroków, aby nasze marzenia o własnym biznesie stały się prawdą!

Krok 1. - Biznesplan i wybór rodzaju działalności gospodarczej

Proces zakładania firmy rozpoczyna się w momencie, kiedy mamy pomysł na biznes. Sporządzamy biznesplan, poddajemy go ocenie, weryfikujemy założenia. Warto zastanowić się, czy nasza działalność gospodarcza będzie firmą jednoosobową, spółką z o. o., spółką akcyjną czy spółką osobową.

W zależności od tego, na jaką formę prawną się zdecydujemy, potrzebne nam będą mniejsze lub większe środki finansowe.

Po podjęciu decyzji, jaką formę będzie miała nasza działalność gospodarcza oraz zebraniu wystarczających środków na jej otwarcie, przystępujemy do drugiego kroku – rejestracji firmy poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1. W tym celu udajemy się do właściwego urzędu gminy lub wypełniamy wniosek online.

Krok 2. - Urząd gminy - rejestracja firmy i formularz CEIDG-1

Wypełnienie formularza CEIDG-1 to początek administracyjnej drogi zakładania firmy. Do 1 lipca 2011 roku, aby otworzyć własną działalność gospodarczą, trzeba było udać się do urzędu gminy, ZUS-u, oraz innych instytucji.

Dziś rejestrację firmy możemy rozpocząć od odwiedzenia strony internetowej http://firma.gov.pl. Wprowadzamy do zamieszczonego tu wniosku CEIDG-1 nasze dane osobowe oraz dane dotyczące zakładanego przedsiębiorstwa.

Wniosek CEIDG-1 zawiera:

  • podanie o nadanie numeru NIP
  • wniosek o formę opodatkowania przedsiębiorstwa
  • wniosek o nadanie numeru REGON (dla przedsiębiorstw nie będących spółkami jawnymi)
  • informację o numerze firmowego konta bankowego
  • zgłoszenie płatników składek osób ubezpieczonych

Następnie dostarczamy wypełniony formularz do właściwego urzędu gminy.

Krok 3. - Założenie firmowego rachunku bankowego

Założenie firmy wiąże się również z otworzeniem specjalnego rachunku bankowego. W tym momencie dotyczy to już właściwie wszystkich nowych przedsiębiorców, gdyż na skutek zmian podatkowych wprowadzonych od stycznia 2017 roku każda transakcja na kwotę wyższą niż 15 tys. zł musi być opłacona przelewem. Jeśli zostanie opłacona gotówką, nie będzie można uznać jej za koszt uzyskania przychodu.

Jeśli dokonujemy transakcji w walucie obcej to limit również obowiązuje - dokonujemy przewalutowania według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dzień transakcji.

Istnieje możliwość użycia prywatnego konta bankowego jako konta firmowego. Zanim jednak to zrobimy, musimy powiadomić o naszych zamiarach urząd skarbowy i ZUS. Robimy to za pomocą formularzy: CEIDG-RB (załącznik do CEIDG-1) oraz ZBA.

Niektóre banki do założenia rachunku bankowego wymagają pieczątki firmowej. Warto więc ją wcześniej wyrobić. Powinna zawierać: nazwę firmy, imię i nazwisko przedsiębiorcy, adres firmy, telefon, faks, REGON oraz NIP.

Ja osobiście dla potrzeb swojej działalności gospodarczej korzystam z konta firmowego mBiznes w mBanku. Jest to oferta którą mogę z czystym sumieniem polecić. Z konta korzystam już od wielu lat i ponoszę tylko minimalne koszty prowadzenia rachunku. Polecam! Swoje wrażenia szczegółówo opisałem w artykule konto mBiznes Standard w mBanku – subiektywna opinia.

Krok 4. - Wizyta w urzędzie skarbowym

Do rozpoczęcia działalności gospodarczej potrzebny nam będzie NIP. Musimy też wybrać formę opodatkowania naszego przedsiębiorstwa oraz dokonać rejestracji firmy jako podatnika VAT. W tym celu musimy udać się do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Wniosek CEIDG-1 jest formularzem zawierającym podanie o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Zawiera też oświadczenie o wyborze formy opodatkowania. W celu rejestracji firmy jako podatnika VAT musimy wypełnić wnioski VAT-R oraz VAT-5.

Krok 5. - Główny Urząd Statystyczny

W Głównym Urzędzie Statystycznym (GUS) uzyskamy 9. numer podmiotu gospodarczego – REGON. Firmy, które nie są przedsiębiorstwami jawnymi, otrzymają numer REGON drogą pocztową w ciągu miesiąca od złożenia wniosku CEIDG-1.

Wspólnicy zakładający spółkę jawną muszą osobiście udać się do Głównego Urzędu Statystycznego w celu nadania numeru REGON. Po złożeniu wniosku RG-1, przedstawieniu umowy spółki i zaświadczeń od każdego ze wspólników o wpisie do Ewidencji Działalności Gospodarczej, numer REGON zostanie nadany automatycznie.

Krok 6. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zgłoszenie płatników składek – przedsiębiorcy oraz pracowników, następuje po wypełnieniu wniosku CEIDG-1. Aby dokonać wszelkich formalności należy w ciągu 7 dni zgłosić do ZUS-u osoby ubezpieczone. Zrobimy do za pomocą druku ZUA.

Druk ZUA wypełniamy wpisując dane:

  • REGON przedsiębiorstwa
  • numer rachunku bankowego firmy
  • dane personalne
  • numery NIP
  • numer i seria dokumentów tożsamości zgłaszanych osób
  • numer wpisu do ewidencji i nazwa instytucji prowadzącej rejestracji

Osobom, które po raz pierwszy zakładają firmę, przysługują ulgi w płaceniu składek ZUS. Dotyczy to również przedsiębiorców, którzy w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadzili działalności gospodarczej (nie byli też wspólnikami w spółce) oraz nie świadczą usług na rzecz byłego pracodawcy.

Uwaga!
Jeśli przedsiębiorca zatrudniony jest na pełen etat w innej firmie, płaci jedynie ubezpieczenie zdrowotne.

Krok 7. - Państwowa Inspekcja Pracy i sanepid

Osoby, które planują zatrudniać pracowników, muszą udać się do siedziby Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) oraz sanepidu. Na zgłoszenie do PIP przewiduje się 30 dni od daty założenia firmy, do sanepidu – 14 dni.

Uwaga!
Jeśli rodzaj prowadzonej przez nas działalności związany jest z branżą spożywczą czy gastronomiczną, obowiązują nas dodatkowe zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Krok 8. - Uzyskanie koncesji i zezwoleń

Koncesja to akt administracyjny upoważniający przedsiębiorcę do prowadzenia działalności, która ma szczególne znaczenie dla interesu publicznego, bezpieczeństwa państwa oraz obywateli. Formą przypomina pozwolenia. Różni się od niego tym, że obejmuje tylko pewien zakres prowadzonej działalności.

Udzielana jest na czas określony – od 5 do 50 lat. Koncesji udziela minister odpowiedzialny za dany dział gospodarki. Dlatego to do niego kierowane są prośby o przyznanie koncesji.

Zezwolenie to uprawnienie przyznawane danej firmie na wykonywanie jej działalności zgodnie z prawem. Aby je uzyskać, należy spełnić ściśle określone warunki ujęte w przepisach.

Zezwolenie nie nadaje firmie nowych praw. Stanowi jednak konkretyzację jej działalności. Zezwoleń udzielają organy zezwalające, określone w odpowiednich ustawach.

Krok 9. - Księgowość

Jednym z ostatnich kroków, który będziemy musieli podjąć po założeniu działalności gospodarczej, będzie decyzja kto zajmie się prowadzeniem naszej księgowości.

Mamy tutaj co najmniej 3 możliwości:

  • program do księgowości - wykupujemy dostęp do internetowego systemu księgowego i sami wprowadzamy nasze przychody i wydatki. Na koniec miesiąca system wylicza nam wysokość podatków do zapłaty oraz generuje odpowiednie dokumenty (KPiR, rejestry VAT, deklaracje VAT, deklaracje PIT-5).

    Jest to z pewnością najtańsza opcja (koszt od ok 40zł netto na miesiąc), jednak musimy orientować się w zasadach rachunkowości, a w razie wątpliwości pogłębiać naszą wiedzę w danym temacie. Zazwyczaj w ramach abonamentu mamy dostęp do infolinii lub czatu, na której księgowe pomogą nam zaksięgować dokument, wiec nie jesteśmy zdani tylko na siebie.

    Wariant dobry dla osób na samozatrudnieniu, które co miesiąc mają podobne, typowe koszty.
  • księgowość internetowa - wykupujemy dostęp do systemu internetowego, jednak to już nie my, lecz dedykowany dla nas księgowy, księguje dokumenty i wylicza podatki jakie musimy zapłacić. Mamy pewność, że wszystkie faktury zostaną zaksięgowane poprawnie i nie musimy znać zasad księgowości. Dodatkowo, możemy naszego księgowego pytać, gdy mamy wątpliwości np. czy dany zakup może być dla nas kosztem uzyskania przychodu
    Taki pakiet wykupimy już od 99zł netto (w zależności od tego ile mamy faktur kosztowych).

    Opcja dobra dla wszystkich, którzy nie muszą mieć osobistego kontaktu z księgową. Księgowi zazwyczaj są osobami o średnim-doświadczeniu, a więc mogą nam nie podpowiedzieć jak sprytnie zaksięgować "nietypowe" koszty.
  • księgowy w biurze księgowym - opcja porównywalna do powyższej, jednak decydujemy się na współpracę z biurem księgowym działającym na lokalnym rynku. Czasem nic nie zastąpi kontaktu z księgowym "na żywo". Koszt od 99zł netto w zależności od tego ile mamy dokumentów kosztowych do zaksięgowania. Zazwyczaj biuro księgowe wysyła za nas wszystkie potrzebne deklaracje do Urzędu Skarbowego, więc nie musimy się o nic martwić - dostarczamy dokumenty księgowej i na tym kończy się nasza rola.

    Z poziomem usług może być jednak różnie - jak to bywa w takich wypadkach, możemy trafić na lepsze lub gorsze biuro księgowe. Dlatego też, przed dokonaniem wyboru, najlepiej poszukać opinii w google - czasem może nas to ustrzeć przed złą decyzją.

    Opcja dobra dla osób, które potrzebują osobistego kontaktu z księgową i mają nietypowe koszty. Często w biurach księgowych dostaniemy najlepsze porady, ponieważ pracują tutaj osoby o największym doświadczeniu.

Ja osobiście do prowadzenia księgowości polecam system Infakt - korzystam z usług tej firmy od długiego czasu i nigdy nie zdarzyło mi się natrafić na problemy.

System firmy Infakt jest bardzo intuicyjny i dostępny za pomocą strony www - a więc możemy sprawdzić nasze finanse z każdego miejsca na świecie. Możemy wybrać jeden z kilku dogodnych pakietów - tylko dostęp do systemu, gdzie sami księgujemy nasze dokumenty, a w razie potrzeby możemy skorzystać z pomocy księgowego na infolinii lub dedykowany księgowy, który wszystkie operacje wykona za nas - mamy wtedy gwarancję, że wszystko zostanie wykonane poprawnie.

W każdym z pakietów księgowych dostajemy darmowy dostęp do systemu do wystawiania faktur VAT - koniec z wystawianiem faktur w Excelu!

Załóż konto i zgarnij 10% rabatu w InFakt

Przeczytaj