Zamknięcie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z kilkoma formalnymi czynnościami. Przedsiębiorca musi m.in. wyrejestrować firmę z bazy CEIDG czy dokonać rozliczenia z podatku VAT.
W tym celu do urzędu gminy przedsiębiorca składa wniosek CEUDG-1 informując tym samym, że zamyka działalność gospodarczą. Ma na to 7 dni od daty zamieszczonej na formularzu.
Formularz CEIDG-1 można złożyć na 3 sposoby:
Aby zamknąć firmę we wniosku CEIDG-1 w polu 01 należy zakreślić punkt 5. „wniosek o wykreślenie wpisu w CEIDG”. Mimo, że działalność gospodarcza przestaje istnieć, jej dane będą nadal dostępne dla informacji publicznej. Zmienia się jedynie status przedsiębiorstwa.
Formularz CEIDG-1 zawiera powiadomienie o zamknięciu działalności skierowane do urzędu skarbowego. Jego złożenie jest równoznaczne z odebraniem naszej firmie numeru REGON.
Zamykając działalność gospodarczą przedsiębiorca musi dostarczyć do ZUS-u druk ZUS ZWUA. Dzięki temu wyrejestrowuje się z ubezpieczeń społecznych oraz zdrowotnych. W przypadku, gdy ubezpieczeniem samozatrudnionego objęta jest jego rodzina, ona też musi zostać wyrejestrowana. Czynności należy dokonać w ciągu 7 dni od daty wygaśnięcia tytułu do ubezpieczenia.
Kolejnym krokiem prowadzącym do zamknięcia firmy jest sporządzenie trzech ewidencji majątku przedsiębiorstwa. Są to:
UWAGA! Powyższe wykazy mogą zostać sporządzone przez księgowych, jednak to na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek dopilnowania ich szczegółowości i prawidłowości. Spisów nie przedstawia się w żadnym z urzędów. Wykorzystuje się je do rozliczenia podatków. Istnieje także obowiązek przechowywania przez 5 lat dokumentów na wypadek kontroli odpowiedniego organu państwa.
Likwidując działalność gospodarczą przedsiębiorca ma obowiązek rozliczyć się z podatku VAT. Dzięki spisom z natury, które przeprowadził, oblicza kwotę należną do zapłaty. Biorąc pod uwagę te zakupy na rzecz firmy, które wcześniej zostały wrzucone „w koszty”, oblicza kwotę należną do zwrotu państwu (na podstawie obowiązujących cen rynkowych co sprawia, że ostatecznie kwota należna do zapłaty jest niższa niż odliczony wcześniej podatek).
Dodatkowo zamykając działalność gospodarczą przedsiębiorca ma obowiązek:
UWAGA! Aby uniknąć zapłaty podatku VAT od przedmiotów wykazanych w spisie z natury, można je wcześniej sprzedać lub zutylizować (dotyczy tych rzeczy, które w trakcie działania firmy straciły swoją wartość rynkową).