Samozatrudnienie kalkulator B2B

Ile wynoszą progi podatkowe w 2021 roku

W 2021 roku pierwszy i drugi próg podatkowy w dalszym ciągu pozostaną zamrożone, a zatem wyniosą tyle samo co w poprzednich latach

W 2021 roku progi podatkowe w dalszym ciągu pozostaną zamrożone, a zatem wyniosą tyle samo co w 2019 i 2018 roku. Co to oznacza dla podatników? Kwota wolna od podatku, a także ulga prorodzinna (ulga na dzieci) nie ulegną zmianie, co odbija się na gospodarstwach domowych polskich rodzin.

Zamrożone progi = niższa kwota wolna = niższe ulgi = większe obciążenie dla podatników

Progi podatkowe w 2021 roku

W 2021 roku nie będziemy musieli zapłacić podatku dochodowego, jeśli zarobimy mniej niż 8000 zł brutto łącznie przez cały rok

  • do 8000zł brutto - do tej kwoty dochodu rocznego brutto nie musimy płacić podatku dochodowego (tyle wynosi kwota wolna od podatku)
  • do 85 528 zł brutto - 1 próg podatkowy (17%), kwota wolna od podatku zależy od konkretnej kwoty przychodu i wynosi od 8000 zł do 3091 zł (maleje wraz z wzrostem wynagrodzenia)
  • od 85 528 zł brutto - 2 próg podatkowy (32%), kwota wolna od podatku zależy od konkretnej kwoty przychodu i wynosi od 3091 zł do 0 zł (maleje wraz z wzrostem wynagrodzenia)

WAŻNE Jeśli przekroczymy 85 528 zł przychodu w roku podatkowym to 32% podatku dochodowego zapłacimy tylko od kwoty powyżej 85 528 zł

Oblicz swoją kwotę wolną od podatku

PAMIĘTAJ Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą możesz wybrać stawkę liniową podatku dochodowego - 19%, niezależnie od kwoty osiągniętego dochodu. Wadą tego rozwiązania jest niemożliwość rozliczania się ze współmałżonkiem oraz korzystania z ulg podatkowych.

Skala podatkowa i podatek liniowy to nie jedyne formy opodatkowania które możesz wybrać. Sprawdź która z form opodatkowania będzie dla Ciebie najkorzystniejsza!

Jeśli chcesz skorzystać z liniowej stawki podatku dochodowego, musisz powiadomić o swojej decyzji Urząd Skarbowy, do dnia 20 stycznia.

Co jeśli przekroczymy pierwszy próg podatkowy?

Jeśli przekroczysz pierwszy próg podatkowy i Twój pracodawca nie odprowadzał od Twojego wynagrodzenia składek PIT w podwyższonej wysokości (np. byłeś zatrudniony w kilku firmach na umowę o dzieło) lub sam opłacałeś składki na podatek dochodowy, to brakującą kwotę podatku będziesz musiał wyrównać przy zeznaniu rocznym PIT.

Jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem i tylko jedno z Was przekroczyło pierwszy próg podatkowy to wtedy Wasze przychody się sumują i jeśli zarobiliście łącznie mniej niż dwukrotność pierwszego progu podatkowego, czyli 2 x 85 528,00 zł = 171 056,00 zł to wtedy zarobki przewyższające pierwszy próg rozłożą się na Was oboje i uchroni Was to przed zapłaceniem wyższego podatku dochodowego.