Pozwolenie na sprzedaż alkoholu, zwane koncesją na alkohol, wydawane jest przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Warunki jego otrzymania opisane zostały w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 26 października 1982 roku. Przyznanie koncesji uzależnione jest także od przepisów gminnych, które określają np. ilość możliwych punktów sprzedaży alkoholu na terenie gminy.
Warto wiedzieć, że wydanie zezwolenia dla przedsiębiorcy rozpoczynającego działalność, dotyczy rodzaju sprzedawanego alkoholu (przedsiębiorcy prowadzący działalność opłacają koncesję obliczoną na podstawie ilości napojów alkoholowych sprzedawanych rocznie):
W celu uzyskania zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu i poza miejscem sprzedaży, musimy złożyć odpowiedni wniosek (wraz z załącznikami) do urzędu gminy.
Powinien on zawierać serię dokumentów:
Po złożeniu wniosku wraz z załącznikami do urzędu gminy, musimy czekać na decyzję odpowiedniego organu. W przypadku odrzucenia naszego wniosku, mamy możliwość uzupełnienia brakujących dokumentów, złożenia nowego wniosku lub odwołania od decyzji.
Uwaga! Nie ma wymogu posiadania zezwoleń na sprzedaż papierosów i wyrobów tytoniowych.