Samozatrudnienie kalkulator B2B

Konto mBiznes Standard w mBanku – subiektywna opinia

Wybór konta firmowego to jedna z pierwszych decyzji jakich musimy dokonać przy zakładaniu działalności gospodarczej. Pod uwagę musimy brać wiele aspektów, jak koszty prowadzenia rachunku, koszty przelewów, ilość placówek czy bankomatów w naszej okolicy.

Niniejszy artykuł będzie dość subiektywną ocenę firmowego konta bankowego mBiznes w mBanku, z którego sam korzystam we własnej działalności gospodarczej. Rachunku z którego jestem bardzo zadowolony, nieprzerwanie od 2007 roku.

Założenie konta mBiznes Standard w mBanku

Jeżeli moja opinia przekona Was do skorzystania z oferty mBanku i założenia mBiznes konta, zróbcie to za pomocą poniższego linku polecającego. Upewni mnie to, że opinia innych jest dla Was ważna i z jeszcze większą energią usiądę do pisania kolejnego artykułu z codziennego życia małego przedsiębiorcy :)

Kliknij i załóż mBiznes konto w mBanku

Jeśli chcesz możesz odrazu przejść do krótkiego podsumowania niniejszego artykułu.

Jak używam swojego konta firmowego?

Moje wymagania co do rachunku firmowego nie są wygórowane. Miesięcznie wykonuję w zasadzie tylko kilka operacji:

 • Przelewy do ZUS
 • Odbieranie przelewów od kontrahentów
 • Przelewy firmowe (średnio 10 przelewów w miesiącu)
 • Przelewy do US (podatek dochodowy i podatek VAT)
 • Raz na kilka miesięcy przelew zagraniczny

Bardzo ważna też była dla mnie czytelność i przejrzystość systemu bankowości internetowej z którego będę korzystał.

Koszty

Jednym z podstawowych kryteriów jakimi się kierujemy przy wyborze konta bankowego dla działalności gospodarczej są koszty jego prowadzenia. W czasach gdy zakładałem swoją działalność było to również dla mnie bardzo istotne kryterium – o ile nie najważniejsze.

Konto mBiznes wypada pod tym względem doskonale – nie ponoszę właściwie żadnych kosztów związanych z utrzymaniem tego rachunku. Właściwie jedyna ponoszona przeze mnie opłata to ta za przelewy wychodzące – niestety każdy kosztuje 1,5zł, za wyjątkiem przelewów mTransfer (zakupy w sklepach internetowych) oraz przelewów na inne konta firmowe w mBanku – te są darmowe.

Miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku bankowego udaje mi się uniknąć – według regulaminu wynosi ona 9zł, jeśli jednak wykonamy minimum jeden przelew do ZUS w miesiącu to wtedy opłata zostaje zniesiona. Szczerze mówiąc nie przypominam sobie, żebym chociaż raz poniósł tę opłatę.

Karta debetowa do mBiznes konta Standard jest niestety płatna – 5zł miesięcznie jeśli płacimy kartą mniej niż 500zł miesięcznie – w przeciwnym przypadku także jest darmowa. Tę kwotę możemy obniżyć do 200zł, jeśli nie musimy mieć koniecznie karty firmowej – jeśli założymy dodatkowo eKonto (podstawowe konto w mbanku dla osób fizycznych) to możemy wyróbić do niego kartę Visa payWave, która będzie kosztowała 0zł, jeśli dokonamy transakcji bezgotówkowych na łaczną kwotą min. 200zł – w przeciwnym wypadku będzie kosztowała 6zł/msc. Miesięczne utrzymanie eKonta w mBanku zawsze jest darmowe.

Ja korzystam z mBiznes konta właśnie w połączeniu z eKontem - uważam, że jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Bankomaty i wpłatomaty

mBank praktycznie nie posiada placówek stacjonarnych – dla niektórych może to być duży minus – wszystkie sprawy musimy załatwiać za pośrednictwem konsultanta mLinii. Mam kilka kont w mBanku i nigdy nie miałem z tym problemów – konsultanci zawsze sprawnie i kompetentnie odpowiadają na moje pytania, a jeśli nie znali odpowiedzi, kierowali do osoby, która była kompetentna w danym temacie.

Wpłaty gotówki możemy dokonać we wpłatomatach. Darmowe są wpłaty w urządzeniach pochodzących z trzech sieci: mBank, Cash Line oraz Euronet (w sumie ponad 2225 punktów). O ile w dużym mieście wpłatomaty są bardzo popularne, to w mniejszych miejscowościach może być z tym problem. Coraz częściej jednak można na ulicach można spotkać bankomaty, które posiadają także funkcję wpłatomatu – jest więc bardzo prawdopodobne, że ilość tych drugich ulegnie w najbliższym czasie znacznemu zwiększeniu. Wpłata dokonana we wpłatomacie pojawia się na koncie w ciągu maksymalnie kilku godzin – jest więc to bardzo sprawne rozwiązanie. Szybko i bez kolejek.

Bankomaty – z tym w mBanku nie ma problemów. Niestety tutaj od lutego 2017 roku nastąpiła niekorzystna zmiana. Wprowadzono opłaty za wypłaty z bankomatów poniżej 100zł - prowizja wynosi w takim przypadku 1,30zł za wypłatę.

W dalszym ciągu bezpłatne pozostają wypłaty kwot powyżej 100zł w bankomatach sieci Euronet, Planet Cash oraz Banku Zachodniego WBK S.A. Mamy więc do dyspozycji sieć złożoną z blisko 10 000 bankomatów – muszę przyznać, że nie zdarzyło się jeszcze, abym miał problem z bezpłatną wypłatą gotówki – bankomaty Euronetu są nawet w najmniejszych miejscowościach (sieć Euronet jest największa w Polsce pod względem liczby bankomatów).

Listę bankomatów i wpłatomatów możecie znaleźć na stronie: https://www.mbank.pl/o-nas/kontakt/lokalizacja/

System bankowości internetowej

Nowy system bankowości internetowej mBanku jest bardzo przyjazny dla użytkownika: prosty i użyteczny. Myślę, ze nawet osoby średnio zaawansowane w obsłudze komputera odnajdą się w nim bez trudu. Bez problemu można dotrzeć do wszystkich podstawowych funkcji: przelewów, sald czy historii operacji. Jeśli będziemy mieli problem z obsługą – możemy skorzystać z pomocy Eksperta Online – w formie czatu, który poprawdzi nas jeśli zgubimy się i nie będziemy wiedzieli jak wykonać konkretną czynność.

Bezpośrednio z systemu bankowości internetowej możemy złożyć wniosek o kredyt, limit odnawialny, lokatę czy np. dodatkowe konto walutowe – nie musimy w tej sprawie kontaktować się telefonicznie z konsultantem, a zmiany są widoczne już w przeciągu kilku minut.

Do dyspozycji swoich klientów mBank udostępnia także aplikację na komórki – pozwala na dokonywanie podstatowych operacji i szybki dostęp do konta z naszego telefonu komórkowego. Nie musimy się obawiac złodzieja – aplikację zabezpieczamy dodatkowym kodem PIN, możemy także ustanowić limit przelewów wykonwywanych z aplikacji na 0zł – dzięki czemu będzie nam służyła tylko do odczytu danych – warto na bieżąco wiedzieć czy nasz kontrahent zapłacił za wystawioną fakturę. Korzystanie z aplikacji jest oczywiście bezpłatne.

Warianty mBiznes konta

mBank udostępnia kilka wariantów konta mBiznes:

 • Start – promocyjna oferta dla firm działających krócej niż 12 miesięcy (5 przelewów co miesiąc za darmo, karta do konta za 0zł jeśli miesięcznie transakcje kartą wyniosą przynajmniej 200zł. UWAGA!! Po 12 miesiącach typ konta automatycznie zmienia się na pakiet Komfort – którego koszt miesięcznego utrzymania wynosi 25zł. Należy pamiętać i zmienić wariant konta odpowiedni wcześniej na Standard
 • Standard – typowa oferta dla wszystkich
 • Komfort – promocyjna oferta – 20 przelewów w miesiącu gratis, lecz utrzymanie konta kosztuje 25zł miesięcznie

Promocje

Jak w każdym banku, także w mBanku możemy liczyć na promocje przy założeniu konta, jeśli jesteśmy nowymi klientami.

Obecnie zakładając mBiznes konto Standard możemy liczyć dodatkowo na:

 • 0zł za prowadzenie rachunku (standardowo jest to 9zł)
 • 0zł za kartę debetową do rachunku (standardowo 5zł lub 0zł jeśli wydamy 500zł miesięcznie)
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • 50 darmowych przelewów w miesiącu (1 przelew kosztuje 1,5zł)

przez 12 miesięcy licząc od dnia zawarcia umowy.

Księgowość dla małych firm w Mbanku

Piąty przycisk - nadchodzi księgowość w Mbanku

Wkrótce mBank uruchomi księgowość zintegrowaną z rachunkami dla małych firm - to już pewne. Przedsiębiorcy będą mogli bezpośrednio z panelu księgowości internetowej wystawić fakturę, a także zdefiniować koszty i obliczyc wysokość należnych podatków.

Usługa będzie dostępna w 3 wariantach, a podstawowy z nich - mKsięgowość Start będzie całkowicie darmowy. Umożliwi on klientowi m.in. wystawianie faktur, definiowanie wydatków (kosztów), generowanie deklaracji na koniec miesiąca i wyliczenie należnych podatków.

Dokładny termin startu księgowości nie jest jeszcze znany, ale jest to kolejny powód dla którego warto posiadać konto firmowe właśnie w mBanku.

Podsumowanie

 • 1,5zł - Przelew (mTransfer i przelewy na inne konta firmowe w mbanku 0zł)
 • 9zł - Prowadzenie konta (0zł jeśli zrobimy 1 przelew do ZUS na miesiąc – a musimy jeśli prowadzimy działalność)
 • Darmowe przelewy do ZUS
 • Bezpłatne przelewy do Urzędu Skarbowego (Podatek dochodowy i VAT)
 • Karta debetowa płatna 5zł miesięcznie (0zł jeśli wydamy 500zł na miesiąc lub 200zł jeśli połączymy mBiznes konto z eKontem)
 • Darmowe wpłaty we wpłatomatach mBank, Cash Line i Euronet
 • Darmowe wypłaty w bankomatach Euronet, Planet Cash oraz BZ WBK
 • Możliwość skorzystania z dodatkowych promocji przy zakładaniu konta
 • MINUS: mała ilosć placówek stacjonarnych

A Wy jakie macie doświadczenia z kontami firmowymi?