Jednoosobowa działalność gospodarcza - od kilku lat ta elastyczna forma zatrudnienia zyskuje na popularności. Szczególnie chętnie wybierają ją ludzie młodzi, otwarci na nowe możliwości rynków pracy, a także freelancerzy, których profesja pozwala na wykonywanie zleceń dla kilku pracodawców. Czy dla Ciebie też będzie lepszym wyborem niż etat? Sprawdź jakie są koszty i pułapki samozatrudnienia. Masz już firmę? Sprawdź progi podatkowe w 2019 roku. Użyj naszego darmowego generatora faktur VAT
Coraz częściej na rynku pracy zdarza się, że pracodawca daje wolną rękę pracownikowi co do formy zatrudnienia jaką wybierze. Bardzo często w takiej sytuacji jesteśmy zakłopotani - nie wiemy, która forma współpracy będzie dla nas najkorzystniejsza i czy różnica między etatem, a "umową śmieciową" będzie na tyle duża, aby pokryć niedostatki w świadczeniach socjalnych.
Niniejszy kalkulator umożliwia porównanie wynagrodzenia na rękę przy następujących formach zatrudnienia
Dodatkowo:
W związku z licznymi prośbami użytkowników wprowadziliśmy małą modyfikację naszego kalkulatora - checkbox Uwzględnij koszty pracodawcy. Jak to działa i kto powinien go zaznaczać?
W przypadku umowy o pracę, kwota brutto na umowie nie jest jedynym kosztem zatrudnienia jaki ponosi pracodawca. Dodatkowo na pracodawcy ciąży obowiązek opłacenia części składek ZUS.
Sumując otrzymamy 20,48% całkowitej kwoty brutto jaka widnieje na naszej umowie o pracę! Jest to więc znaczy koszt z którego poniesieniem musi się liczyć każdy pracodawca zatrudniający pracowników na etat.
Proponując komuś umowę o dzieło lub samozatrudnienie, pracodawcy często ukrywają te "dodatkowe" dla nich koszty i na umowie śmieciowej proponują maksymalnie kwotę brutto - warto być tego świadomym!
Teoretycznie powinna go zaznaczać każda osoba - w końcu zatrudniając się na umowę o dzieło czy samozatrudnienie świadomie godzimy się na niższą emerturę, brak L4, często brak urlopów.
Na 100% powinny go zaznaczyć osoby, którym pracodawca zaproponował przejście na samozatrudnienie, a są obecnie na umowie o pracę.
Kolejną grupą osób są osoby dopiero poszukujące pracy, które chciały zatrudnić się na etacie, a na ostatecznej rozmowie rekrutacyjnej okazało się, ze lepiej widziane byłoby samozatrudnienie.
Jeśli jesteś świadomym samozatrudnionym i wiesz ile chcesz zarobić - prawdopodobnie nie będziesz musiał zaznaczyć tego checkboxa - doskonale znasz swoje wymagania finansowe.
W takim przypadku kalkulator dla umów o dzieło oraz samozatrudnienia doliczy do podanej przez Ciebie kwoty brutto koszty, które ponosiłby pracodawca zatrudniając osobę na etacie.
czyli: zatrudniając kogoś na umowę o dzieło lub samozatrudnienie na kwotę brutto + koszty pracodawcy, będzie go kosztowało tyle samo, co w sytuacji, gdyby zatrudnił kogoś na umowie o pracę.