Samozatrudnienie kalkulator B2B

Jednoosobowa działalność gospodarcza - od kilku lat ta elastyczna forma zatrudnienia zyskuje na popularności. Szczególnie chętnie wybierają ją ludzie młodzi, otwarci na nowe możliwości rynków pracy, a także freelancerzy, których profesja pozwala na wykonywanie zleceń dla kilku pracodawców. Czy dla Ciebie też będzie lepszym wyborem niż etat? Sprawdź jakie są koszty i pułapki samozatrudnienia. Masz już firmę? Sprawdź progi podatkowe w 2019 roku. Użyj naszego darmowego generatora faktur VAT

Porównywarka wysokości wynagrodzenia na rękę - kalkulator

kalkulator uwzględnia zmiany podatkowe wprowadzone w Nowym Polskim Ładzie

Coraz częściej na rynku pracy zdarza się, że pracodawca daje wolną rękę pracownikowi co do formy zatrudnienia jaką wybierze. Bardzo często w takiej sytuacji jesteśmy zakłopotani - nie wiemy, która forma współpracy będzie dla nas najkorzystniejsza i czy różnica między etatem, a "umową śmieciową" będzie na tyle duża, aby pokryć niedostatki w świadczeniach socjalnych.

Niniejszy kalkulator umożliwia porównanie wynagrodzenia na rękę przy następujących formach zatrudnienia

 • umowa o pracę (etat)
 • umowa zlecenie
 • umowa o dzieło (20% koszty uzyskania przychodu)
 • umowa o dzieło (50% koszty uzyskania przychodu) - Od 2018 roku podniesiony został limit 50% kosztów uzyskania przychodu z 42 764 zł do 85 528 zł - kalkulator już uwzględnia tę zmianę
 • Samozatrudnienie (B2B), opodatkowane na zasadach ogólnych (skala podatkowa, dwa progi podatkowe)
 • Samozatrudnienie (B2B) przy wyborze podatku liniowego

Dodatkowo:

 • Kalkulator uwzględnia drugi próg podatkowy.
 • Pamiętajamy, że od tego na jaką formę zatrudnienia się zdecydujemy, zależy też czy będziemy mieć prawo do urlopu, chorobowego, darmowej opieki medycznej czy (w przyszłości) emerytury.
  Kwota na rękę to nie jedyny składnik naszego wynagrodzenia!!!

Koszty pracodawcy

W związku z licznymi prośbami użytkowników wprowadziliśmy małą modyfikację naszego kalkulatora - checkbox Uwzględnij koszty pracodawcy. Jak to działa i kto powinien go zaznaczać?

W przypadku umowy o pracę, kwota brutto na umowie nie jest jedynym kosztem zatrudnienia jaki ponosi pracodawca. Dodatkowo na pracodawcy ciąży obowiązek opłacenia części składek ZUS.

Jakie składki i w jakiej wysokości musi pokryć pracodawca?

 • na ubezpieczenie emerytalne - 9,76% kwoty brutto
 • na ubezpieczenie rentowe - 6,50% kwoty brutto
 • na ubezpieczenie wypadkowe - 1,67% kwoty brutto
 • na fundusz pracy - 2,45% kwoty brutto
 • na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - 0,1%

Sumując otrzymamy 20,48% całkowitej kwoty brutto jaka widnieje na naszej umowie o pracę! Jest to więc znaczy koszt z którego poniesieniem musi się liczyć każdy pracodawca zatrudniający pracowników na etat.

Proponując komuś umowę o dzieło lub samozatrudnienie, pracodawcy często ukrywają te "dodatkowe" dla nich koszty i na umowie śmieciowej proponują maksymalnie kwotę brutto - warto być tego świadomym!

No ok, ale kiedy zaznaczać Uwzględnij koszty pracodawcy?

Teoretycznie powinna go zaznaczać każda osoba - w końcu zatrudniając się na umowę o dzieło czy samozatrudnienie świadomie godzimy się na niższą emerturę, brak L4, często brak urlopów.

Na 100% powinny go zaznaczyć osoby, którym pracodawca zaproponował przejście na samozatrudnienie, a są obecnie na umowie o pracę.

Kolejną grupą osób są osoby dopiero poszukujące pracy, które chciały zatrudnić się na etacie, a na ostatecznej rozmowie rekrutacyjnej okazało się, ze lepiej widziane byłoby samozatrudnienie.

Jeśli jesteś świadomym samozatrudnionym i wiesz ile chcesz zarobić - prawdopodobnie nie będziesz musiał zaznaczyć tego checkboxa - doskonale znasz swoje wymagania finansowe.

Co się stanie, gdy zaznaczę "Uwzględnij koszty pracodawcy"

W takim przypadku kalkulator dla umów o dzieło oraz samozatrudnienia doliczy do podanej przez Ciebie kwoty brutto koszty, które ponosiłby pracodawca zatrudniając osobę na etacie.

czyli: zatrudniając kogoś na umowę o dzieło lub samozatrudnienie na kwotę brutto + koszty pracodawcy, będzie go kosztowało tyle samo, co w sytuacji, gdyby zatrudnił kogoś na umowie o pracę.

Podaj kwotę brutto wynagrodzenia z UoP lub netto (bez VAT) z faktury VAT

Podaj stawkę ryczałtu, jeśli chcesz dodać do pórównania kalkulacje dla jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ryczałtu

Przy obliczeniach dla samozatrudnienia i umowy o dzieło dodaj do podanej kwoty brutto koszty pracodawcy z umowy o pracę