Samozatrudnienie kalkulator

Konto mBiznes Standard w mBanku – subiektywna opinia

Wybór konta firmowego to jedna z pierwszych decyzji jakich musimy dokonać przy zakładaniu działalności gospodarczej. Pod uwagę musimy brać wiele aspektów, jak koszty prowadzenia rachunku, koszty przelewów, ilość placówek czy bankomatów w naszej okolicy.

Niniejszy artykuł będzie dość subiektywną ocenę firmowego konta bankowego mBiznes w mBanku, z którego sam korzystam we własnej działalności gospodarczej. Rachunku z którego jestem bardzo zadowolony, nieprzerwanie od 2007 roku.

Założenie konta mBiznes Standard w mBanku

Jeżeli moja opinia przekona Was do skorzystania z oferty mBanku i założenia mBiznes konta, zróbcie to za pomocą poniższego linku polecającego. Upewni mnie to, że opinia innych jest dla Was ważna i z jeszcze większą energią usiądę do pisania kolejnego artykułu z codziennego życia małego przedsiębiorcy :)

Kliknij i załóż mBiznes konto w mBanku

Jeśli chcesz możesz odrazu przejść do krótkiego podsumowania niniejszego artykułu.

Jak używam swojego konta firmowego?

Moje wymagania co do rachunku firmowego nie są wygórowane. Miesięcznie wykonuję w zasadzie tylko kilka operacji:

 • Przelewy do ZUS
 • Odbieranie przelewów od kontrahentów
 • Przelewy firmowe (średnio 10 przelewów w miesiącu)
 • Przelewy do US (podatek dochodowy i podatek VAT)
 • Raz na kilka miesięcy przelew zagraniczny

Bardzo ważna też była dla mnie czytelność i przejrzystość systemu bankowości internetowej z którego będę korzystał.

Koszty

Jednym z podstawowych kryteriów jakimi się kierujemy przy wyborze konta bankowego dla działalności gospodarczej są koszty jego prowadzenia. W czasach gdy zakładałem swoją działalność było to również dla mnie bardzo istotne kryterium – o ile nie najważniejsze.

Konto mBiznes wypada pod tym względem doskonale – nie ponoszę właściwie żadnych kosztów związanych z utrzymaniem tego rachunku. Właściwie jedyna ponoszona przeze mnie opłata to ta za przelewy wychodzące – niestety każdy kosztuje 1,5zł, za wyjątkiem przelewów mTransfer (zakupy w sklepach internetowych) oraz przelewów na inne konta firmowe w mBanku – te są darmowe.

Miesięcznej opłaty za prowadzenie rachunku bankowego udaje mi się uniknąć – według regulaminu wynosi ona 9zł, jeśli jednak wykonamy minimum jeden przelew do ZUS w miesiącu to wtedy opłata zostaje zniesiona. Szczerze mówiąc nie przypominam sobie, żebym chociaż raz poniósł tę opłatę.

Karta debetowa do mBiznes konta Standard jest niestety płatna – 5zł miesięcznie jeśli płacimy kartą mniej niż 500zł miesięcznie – w przeciwnym przypadku także jest darmowa. Tę kwotę możemy obniżyć do 200zł, jeśli nie musimy mieć koniecznie karty firmowej – jeśli założymy dodatkowo eKonto (podstawowe konto w mbanku dla osób fizycznych) to możemy wyróbić do niego kartę Visa payWave, która będzie kosztowała 0zł, jeśli dokonamy transakcji bezgotówkowych na łaczną kwotą min. 200zł – w przeciwnym wypadku będzie kosztowała 6zł/msc. Miesięczne utrzymanie eKonta w mBanku zawsze jest darmowe.

Ja korzystam z mBiznes konta właśnie w połączeniu z eKontem - uważam, że jest to najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Bankomaty i wpłatomaty

mBank praktycznie nie posiada placówek stacjonarnych – dla niektórych może to być duży minus – wszystkie sprawy musimy załatwiać za pośrednictwem konsultanta mLinii. Mam kilka kont w mBanku i nigdy nie miałem z tym problemów – konsultanci zawsze sprawnie i kompetentnie odpowiadają na moje pytania, a jeśli nie znali odpowiedzi, kierowali do osoby, która była kompetentna w danym temacie.

Wpłaty gotówki możemy dokonać we wpłatomatach. Darmowe są wpłaty w urządzeniach pochodzących z trzech sieci: mBank, Cash Line oraz Euronet (w sumie ponad 950 punktów). O ile w dużym mieście wpłatomaty są bardzo popularne, to w mniejszych miejscowościach może być z tym problem. Coraz częściej jednak można na ulicach można spotkać bankomaty, które posiadają także funkcję wpłatomatu – jest więc bardzo prawdopodobne, że ilość tych drugich ulegnie w najbliższym czasie znacznemu zwiększeniu. Wpłata dokonana we wpłatomacie pojawia się na koncie w ciągu maksymalnie kilku godzin – jest więc to bardzo sprawne rozwiązanie. Szybko i bez kolejek.

Bankomaty – z tym w mBanku nie ma problemów. Bezpłatne są wypłaty w bankomatach sieci Euronet, Planet Cash oraz Banku Zachodniego WBK S.A. Mamy więc do dyspozycji sieć złożoną z blisko 10 000 bankomatów – muszę przyznać, że nie zdarzyło się jeszcze, abym miał problem z bezpłatną wypłatą gotówki – bankomaty Euronetu są nawet w najmniejszych miejscowościach (sieć Euronet jest największa w Polsce pod względem liczby bankomatów).

Listę bankomatów i wpłatomatów możecie znaleźć na stronie: https://www.mbank.pl/o-nas/kontakt/lokalizacja/

System bankowości internetowej

Nowy system bankowości internetowej mBanku jest bardzo przyjazny dla użytkownika: prosty i użyteczny. Myślę, ze nawet osoby średnio zaawansowane w obsłudze komputera odnajdą się w nim bez trudu. Bez problemu można dotrzeć do wszystkich podstawowych funkcji: przelewów, sald czy historii operacji. Jeśli będziemy mieli problem z obsługą – możemy skorzystać z pomocy Eksperta Online – w formie czatu, który poprawdzi nas jeśli zgubimy się i nie będziemy wiedzieli jak wykonać konkretną czynność.

Bezpośrednio z systemu bankowości internetowej możemy złożyć wniosek o kredyt, limit odnawialny, lokatę czy np. dodatkowe konto walutowe – nie musimy w tej sprawie kontaktować się telefonicznie z konsultantem, a zmiany są widoczne już w przeciągu kilku minut.

Do dyspozycji swoich klientów mBank udostępnia także aplikację na komórki – pozwala na dokonywanie podstatowych operacji i szybki dostęp do konta z naszego telefonu komórkowego. Nie musimy się obawiac złodzieja – aplikację zabezpieczamy dodatkowym kodem PIN, możemy także ustanowić limit przelewów wykonwywanych z aplikacji na 0zł – dzięki czemu będzie nam służyła tylko do odczytu danych – warto na bieżąco wiedzieć czy nasz kontrahent zapłacił za wystawioną fakturę. Korzystanie z aplikacji jest oczywiście bezpłatne.

Warianty mBiznes konta

mBank udostępnia kilka wariantów konta mBiznes:

 • Start – promocyjna oferta dla firm działających krócej niż 12 miesięcy (5 przelewów co miesiąc za darmo i 50zł cashback przez 12 miesięcy pod warunkiem wykonania przelewu do ZUS w kwocie minimum 250zł co miesiąc. UWAGA!! Po 12 miesiącach typ konta automatycznie zmienia się na pakiet Komfort – którego koszt miesięcznego utrzymania wynosi 25zł. Należy pamiętać i zmienić wariant konta odpowiedni wcześniej na Standard
 • Standard – typowa oferta dla wszystkich
 • Komfort – promocyjna oferta – 20 przelewów w miesiącu gratis, lecz utrzymanie konta kosztuje 25zł miesięcznie

Promocje

Jak w każdym banku, także w mBanku możemy liczyć na promocje przy założeniu konta, jeśli jesteśmy nowymi klientami.

Obecnie zakładając mBiznes konto Standard możemy liczyć dodatkowo na:

 • 0zł za prowadzenie rachunku (standardowo jest to 9zł)
 • 0zł za kartę debetową do rachunku (standardowo 5zł lub 0zł jeśli wydamy 500zł miesięcznie)
 • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce
 • 50 darmowych przelewów w miesiącu (1 przelew kosztuje 1,5zł)

przez 12 miesięcy licząc od dnia zawarcia umowy.

Księgowość dla małych firm w Mbanku

Piąty przycisk - nadchodzi księgowość w Mbanku

Wkrótce mBank uruchomi księgowość zintegrowaną z rachunkami dla małych firm - to już pewne. Przedsiębiorcy będą mogli bezpośrednio z panelu księgowości internetowej wystawić fakturę, a także zdefiniować koszty i obliczyc wysokość należnych podatków.

Usługa będzie dostępna w 3 wariantach, a podstawowy z nich - mKsięgowość Start będzie całkowicie darmowy. Umożliwi on klientowi m.in. wystawianie faktur, definiowanie wydatków (kosztów), generowanie deklaracji na koniec miesiąca i wyliczenie należnych podatków.

Dokładny termin startu księgowości nie jest jeszcze znany, ale jest to kolejny powód dla którego warto posiadać konto firmowe właśnie w mBanku.

Podsumowanie

 • 1,5zł - Przelew (mTransfer i przelewy na inne konta firmowe w mbanku 0zł)
 • 9zł - Prowadzenie konta (0zł jeśli zrobimy 1 przelew do ZUS na miesiąc – a musimy jeśli prowadzimy działalność)
 • Darmowe przelewy do ZUS
 • Bezpłatne przelewy do Urzędu Skarbowego (Podatek dochodowy i VAT)
 • Karta debetowa płatna 5zł miesięcznie (0zł jeśli wydamy 500zł na miesiąc lub 200zł jeśli połączymy mBiznes konto z eKontem)
 • Darmowe wpłaty we wpłatomatach mBank, Cash Line i Euronet
 • Darmowe wypłaty w bankomatach Euronet, Planet Cash oraz BZ WBK
 • Możliwość skorzystania z dodatkowych promocji przy zakładaniu konta
 • MINUS: mała ilosć placówek stacjonarnych

A Wy jakie macie doświadczenia z kontami firmowymi?

Ostatnio na forum