Samozatrudnienie kalkulator

Jak założyć firmę - poradnik krok po kroku

Założenie własnej firmy nie jest tak trudne, jakby się wydawało. Mając dobry biznesplan oraz odpowiedni wkład finansowy, możemy śmiało zarejestrować swoje przedsiębiorstwo i rozpocząć działalność. Wystarczy 8 kroków, aby nasze marzenia o własnym biznesie stały się prawdą!

Krok 1. - Biznesplan i wybór rodzaju działalności gospodarczej

Proces zakładania firmy rozpoczyna się w momencie, kiedy mamy pomysł na biznes. Sporządzamy biznesplan, poddajemy go ocenie, weryfikujemy założenia. Warto zastanowić się, czy nasza działalność gospodarcza będzie firmą jednoosobową, spółką z o. o., spółką akcyjną czy spółką osobową.

W zależności od tego, na jaką formę prawną się zdecydujemy, potrzebne nam będą mniejsze lub większe środki finansowe.

Po podjęciu decyzji, jaką formę będzie miała nasza działalność gospodarcza oraz zebraniu wystarczających środków na jej otwarcie, przystępujemy do drugiego kroku – rejestracji firmy poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1. W tym celu udajemy się do właściwego urzędu gminy lub wypełniamy wniosek online.

Krok 2. - Urząd gminy - rejestracja firmy i formularz CEIDG-1

Wypełnienie formularza CEIDG-1 to początek administracyjnej drogi zakładania firmy. Do 1 lipca 2011 roku, aby otworzyć własną działalność gospodarczą, trzeba było udać się do urzędu gminy, ZUS-u, oraz innych instytucji.

Dziś rejestrację firmy możemy rozpocząć od odwiedzenia strony internetowej http://firma.gov.pl. Wprowadzamy do zamieszczonego tu wniosku CEIDG-1 nasze dane osobowe oraz dane dotyczące zakładanego przedsiębiorstwa.

Wniosek CEIDG-1 zawiera:

  • podanie o nadanie numeru NIP
  • wniosek o formę opodatkowania przedsiębiorstwa
  • wniosek o nadanie numeru REGON (dla przedsiębiorstw nie będących spółkami jawnymi)
  • informację o numerze firmowego konta bankowego
  • zgłoszenie płatników składek osób ubezpieczonych

Następnie dostarczamy wypełniony formularz do właściwego urzędu gminy.

Krok 3. - Założenie firmowego rachunku bankowego

Założenie firmy wiąże się również z otworzeniem specjalnego rachunku bankowego. Dotyczy to szczególnie przedsiębiorstw, które są vatowcami oraz tych przedsiębiorców, których zobowiązania i należności gotówkowe przekraczają 150 tyś. euro.

Istnieje możliwość użycia prywatnego konta bankowego jako konta firmowego. Zanim jednak to zrobimy, musimy powiadomić o naszych zamiarach urząd skarbowy i ZUS. Robimy to za pomocą formularzy: CEIDG-RB (załącznik do CEIDG-1) oraz ZBA.

Niektóre banki do założenia rachunku bankowego wymagają pieczątki firmowej. Warto więc ją wcześniej wyrobić. Powinna zawierać: nazwę firmy, imię i nazwisko przedsiębiorcy, adres firmy, telefon, faks, REGON oraz NIP.

Ja osobiście dla potrzeb swojej działalności gospodarczej korzystam z konta firmowego mBiznes w mBanku. Jest to oferta którą mogę z czystym sumieniem polecić. Z konta korzystam już od wielu lat i ponoszę tylko minimalne koszty prowadzenia rachunku. Polecam! Swoje wrażenia szczegółówo opisałem w artykule konto mBiznes Standard w mBanku – subiektywna opinia.

Krok 4. - Wizyta w urzędzie skarbowym

Do rozpoczęcia działalności gospodarczej potrzebny nam będzie NIP. Musimy też wybrać formę opodatkowania naszego przedsiębiorstwa oraz dokonać rejestracji firmy jako podatnika VAT. W tym celu musimy udać się do odpowiedniego urzędu skarbowego.

Wniosek CEIDG-1 jest formularzem zawierającym podanie o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Zawiera też oświadczenie o wyborze formy opodatkowania. W celu rejestracji firmy jako podatnika VAT musimy wypełnić wnioski VAT-R oraz VAT-5.

Zobacz też:

 

czytaj dalej >>

Ostatnio na forum