Strona 1 z 1

Porównanie etat a samozatrudnienie - drugi próg podatkowy - kwota ubruttowiona

: 15 sty 2016, 15:00
autor: Spd89
Witam,

nigdy nie miałem założonej własnej firmy, a do tej pory pracowałem na etacie.

Od 1 lutego zmieniam pracę w której na umowie o pracę mam 12 700 zł brutto podstawy miesięcznej i niestety wchodzę w drugi próg podatkowy... kwotę netto oraz koszt pracodawcy można bardzo łatwo wyliczyć z kalkulatorów, np. http://samozatrudnienie.kalkulator-plac ... agrodzenia

Pracodawca umożliwia mi pracę na zasadzie własnej działalności i dlatego rozważam tę opcję oraz podatek liniowy 19%.

Jeżeli wyjdziemy z założenia, że mogę stanowić identyczny koszt dla pracodawcy (1:1) na własnej działalności co na etacie to na jaką kwotę netto powinienem wystawiać miesięczną fakturę pracodawcy?


Będę bardzo wdzięczny za pomoc!

Re: Porównanie etat a samozatrudnienie - drugi próg podatkowy - kwota ubruttowiona

: 16 sty 2016, 11:07
autor: malek
Czy wcześniej pracowałes na etat dla tego samego pracodawcy? Jeśli tak to nie przysługują Ci niższe składki ZUS dla nowych przedsiębiorców.

Często spotykam się z sytuacją w której pracodawca oferuje kwotę "brutto", a pracownikowi daje wolną rękę co do tego jaką formę zatrudnienia wybierze. Zazwyczaj jednak wybór jest tak naprawdę między działalnością gospodarczą, a umową o dzieło.

Wiadomo, że przy zatrudnieniu pracownika na etacie koszt pracodawcy to tak naprawdę kwota ubruttowiona - możesz więc spróbować przedyskutować z przyszłym pracodawcą wysokość faktury - myślę jednak, że musi być to już kwestia indywidualnych negocjacji - wysokość podatków płaconych przez pracodawcę może się różnić, także nie wyliczysz dokładnie tego w kalkulatorach dostępnych w internecie - najlepiej wspomóc się wyliczeniami od księgowej/kadrowej u przyszłego pracodawcy.

W Twoim przypadku kwota ubruttowiona to okolice 15000 - więc taką kwotę + vat na fakturze można probówać wynegocjować.

Na pewno założenie działalności gospodarczej i przejście na podatek liniowy będzie korzystniejsze - nie wpadniesz w drugi próg podatkowy i dochód na rękę będzie większy.

Re: Porównanie etat a samozatrudnienie - drugi próg podatkowy - kwota ubruttowiona

: 26 kwie 2016, 18:12
autor: ala89
Dość ciekawa opcja.